Przejdź do głównej zawartości

Bycie wiecznie nieszczęśliwym



Bardzo dużo osób ma coś takiego, że nie potrafią być szczęśliwi. Że zawsze coś jest nie tak, że czegoś jest za mało, czegoś za dużo, a w ogóle to wszystkim innym zawsze się powodzi a mi nie. Takim osobom wręcz sprawia przyjemność użalanie się nad sobą i bycie biedną, pokrzywdzoną jednostkę. Jeżeli jesteś jedną z tych osób ale chciałbyś to zmienić, to wystarczy tylko – albo i aż – zmienić sposób myślenia i pewne brzydkie nawyki, które pewnie nawet nieświadomie codziennie popełniasz. 

Chyba podstawową cechą takich ludzi jest ciągłe porównywanie się z innymi. Przeradza się to w formę chorego hobby, gdy każdą sferę życia porównujesz do innych i oczywiście zawsze znajdziesz kogoś, kto jest w danej dziedzinie lepszy. I mimo, że powoduje to w tobie poczucie niższości, niechęć do siebie, to i tak dalej to robisz. Przestań. Jeżeli przyłapiesz się na takim porównywaniu – spróbuj skupić się na czymś innym. Albo to negatywne myślenie zamień w pozytywne. Zamiast zazdrościć i czuć się gorszym pomyśl, że to fajnie że komuś się coś udało, że ktoś jest inteligentny/piękny. Przestań przeglądać profile na facebooku, instagramie w poszukiwaniu coraz to nowych inspiracji do porównywania się.  


Idąc dalej – zacznij doceniać to co masz. Brzmi banalnie, ale my po prostu nie potrafimy się z tego cieszyć. Zawsze jest na za mało albo za dużo. Ale gdy tylko uzmysłowimy sobie, ze posiadamy wszystko do tego, by być szczęśliwym, nasze życie może obrócić się o 180 stopni. W większości przypadków osoby chronicznie nieszczęśliwe są zdrowe, maja rodzinę, przyjaciół, partnera/partnerkę, pracę, gdzie mieszkać. Ale zawsze znajdą sposób by narzekać i być niezadowolone. Że praca nie taka, że partner jest be (albo nie ma go w ogóle), że nie ma zainteresowań, jestem za głupia, za brzydka. Nawet, jeżeli, obiektywnie rzecz biorąc, tak naprawdę wszystko jest ok, a to, jak postrzegamy rzeczywistość siedzi w naszej głowie i nie ma z nią nic wspólnego. A jeżeli naprawdę coś ci nie pasuje, to to zmień, bo to ty jesteś kowalem swojego losu i nim kierujesz, nikt inny. 

Kolejnym błędem który popełniają osoby wiecznie nieszczęśliwe jest przesadna krytyka samego siebie oraz wiara w to, że i tak nigdy nic się nie uda. Podkreślę to jeszcze raz – jeżeli będziesz to ciągle powtarzać to tak rzeczywiście będzie. Ale nie dlatego, że nie jesteś w stanie czegoś zrobić ale dlatego że nie dajesz sobie żadnej szansy do zmian. No i z takim nastawieniem, które często wypowiadasz na głos, inni również będą cię postrzegać jako przegranego – chociaż nim wcale nie jesteś. 


Tak więc nie szukaj więcej na siłę powodów by być nieszczęśliwym. Bądź dla siebie przyjacielem oraz bardziej wyrozumiałym. Nie oglądaj się na innych, nie porównuj i nie wiń innych za swoje życie. Tak naprawdę możesz w tym momencie jak i w każdym innym być szczęśliwym, bo wszystko siedzi w twojej głowie.

Komentarze

 1. To chyba z domu się wynosi takie podejście do życia i bycie nieszczęśliwym...

  OdpowiedzUsuń
 2. Dlatego trzeba czerpać szczęście, które daje Pan! :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Czasem ludzie potrzebują pocieszenia, a szczęsliwym tylko zazdroszą i gnębia.

  OdpowiedzUsuń
 4. Niestety taka postawa to jedna z trudniejszych do zmiany. Oczywiście to nie jest niemożliwe, ale bardzo trudne.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Niższy wiek emerytalny, a zmiana płci – orzecznictwo

Prawie optymistycznie

Zdecydowanie nie jestem optymistką, chociaż mimo to staram się szukać jasnych stron w życiu. Blog będzie o wszystkim, co mnie interesuje bądź dopiero zainteresuje - a jest tego sporo. Będąc na pierwszym roku aplikacji radcowskiej teoretycznie nie mam za wiele wolnego czasu, jednakże u mnie sprawdza się zasada, iż im więcej mam obowiązków, tym więcej wolnego czasu wygospodaruję. 
Tak więc wpisy będą różnorodne -  poczynając od swoich przemyśleń, motywacji, co będzie sprowadzać się do tekstów psychologicznych, trochę o ćwiczeniach i zdrowym odżywianiu, trochę o nauce,  poprzez podróże, a kończąc na prawie. 
Mam nadzieję, że zawitasz tutaj na dłużej i znajdziesz coś dla siebie interesującego.

Nic nigdy nie jest czarno-białe, czyli dlaczego warto powstrzymać się od oceniania