Przejdź do głównej zawartości

Gdy kończą się stare przyjaźnie i znajomości

W pewnym momencie życia czujesz z tą osobą niesamowitą więź i dogadujesz się z nią jak z nikim innym, by z czasem ta więź się urwała. Powody zakończenia czy to znajomości czy to przyjaźni, a także sposób jej zakończenia, może wyglądać bardzo różnie. Chyba najczęściej wygasa to spokojnie, naturalnie - coraz rzadziej się spotykacie, coraz mniej rozmawiacie. 

Nie warto kontynuować znajomości na siłę. Bo wypada, bo zna się kogoś tyle czasu i szkoda tego zmarnować. Jest całkowicie normalnym to, że się zmieniamy, że po prostu w pewnym momencie tak się różnimy, że nie mamy już sobie nic do powiedzenia. Że to, co nam pasowało parę lat temu, niekoniecznie musi pasować teraz. Jeżeli czujesz, że to już nie jest ,,to'', że spotkania są na siłę, a i druga osoba nie stara się inicjować kontaktu, to może trzeba się zastanowić, czy warto to kontynuować? Przyjaźń ma rozwijać, ma być oparciem dla jednej i drugiej strony. Przyjacielem czy  też dobrym znajomym ma być osoba, z którą jest się sobą, można pogadać o wszystkim, spędzać ciekawie czas. Gdy jednak idziemy w różnych kierunkach,  z relacji nic się nie wyciąga (oczywiście trzeba też coś dawać od siebie), a rozmowy sprowadzają się jedynie do gadania o pogodzie albo obgadywaniu starych znajomych, to naprawdę warto pomyśleć, czy warto inwestować siebie i energię w coś, co nie ma sensu. 
Kiedyś, jeszcze w liceum, przeżywałam to, że pewne przyjaźnie się kończyły. Myślałam, że jeżeli z kimś się koleguję, to będzie to na zawsze. Teraz naturalnie podchodzę do tego, że jedni ludzie do mojego życia przychodzą, inni odchodzą. I każda z tych znajomości, nawet ta krótkotrwała, była wartościowa. To one, m.in., spowodowały że jestem kim jestem. I cieszę się z każdej przyjaźni, ale i nie żałuję, że jakieś się zakończyły. Trzeba umieć to doceniać i mieć szacunek do drugiej osoby, ale i pogodzić się z tym, że pewnych rzeczy nie ma sensu na siłę ,,ciągnąć''. 

Komentarze

 1. Przyjaźń jest wymagająca i trzeba ją umieć pielęgnować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest, to prawda, ale trzeba też wiedzieć, kiedy warto niektóre znajomości zakończyć

   Usuń
 2. O przyjaźń należy dbać, przyjaciół najbardziej poznajemy w biedzie kiedy oni się od nas nie odwracają i pokazują że są mimo wszystko! Ale to też musi działać we dwie strony.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli ktoś tylko bierze to to na dłuższą metę nie ma sensu

   Usuń
 3. przyjaźń jak każdą inną relacje trzeba pielęgnować chociaż każda rządzi się innymi prawami. Niektóre przyjaźnie/znajomości muszę się skończyć czy wygasnąć naturalnie, aby zrobić miejsce nowym :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Niższy wiek emerytalny, a zmiana płci – orzecznictwo

Prawie optymistycznie

Zdecydowanie nie jestem optymistką, chociaż mimo to staram się szukać jasnych stron w życiu. Blog będzie o wszystkim, co mnie interesuje bądź dopiero zainteresuje - a jest tego sporo. Będąc na pierwszym roku aplikacji radcowskiej teoretycznie nie mam za wiele wolnego czasu, jednakże u mnie sprawdza się zasada, iż im więcej mam obowiązków, tym więcej wolnego czasu wygospodaruję. 
Tak więc wpisy będą różnorodne -  poczynając od swoich przemyśleń, motywacji, co będzie sprowadzać się do tekstów psychologicznych, trochę o ćwiczeniach i zdrowym odżywianiu, trochę o nauce,  poprzez podróże, a kończąc na prawie. 
Mam nadzieję, że zawitasz tutaj na dłużej i znajdziesz coś dla siebie interesującego.

Nic nigdy nie jest czarno-białe, czyli dlaczego warto powstrzymać się od oceniania